DO CARE “Disability Oriented first aid and secondary CARE”

  • Proje Kategori : DEVAM EDEN PROJELER
  • Proje Adı : DO CARE “Disability Oriented first aid and secondary CARE”

Program: Erasmus+ Programı Spor Aksiyonu

Proje Websitesi: https://www.docareproject.com/

Proje Sosyal Medya Hesapları

Facebook: @Docareproject

Instagram: @docare.sport

Program:  Erasmus+ Programı Spor Aksiyonu

Proje Websitesi: https://www.docareproject.com/

Proje Sosyal Medya Hesapları - Facebook: @Docareproject  Instagram: @docare.sport

Proje Hashtag’leri: #DoCare #Socialinclusioninsport #qualitycoaching #Firstaid #Disability #Erasmusport #Eusport

 

Proje Hakkında

Genel Amaç: DO CARE projesi, engeli olan bireyler için ilk yardım ve ikincil bakım ile ilgili özel protokollerin eksikliğini gidermeyi ve somut bir çözüm için ilk adımı sağlamayı amaçlamaktadır. Proje, engeli olan bireylerin spor aktiviteleri sırasında güvenli ve sağlıklı kalma ihtiyaçlarını destekleyerek spora dahil olmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. 

Özel Hedefler:

1. Antrenörlerin ve personelin bu alandaki yetkinliklerini geliştirerek engeli olan bireylerin spor faaliyetlerine ve etkinliklerine katıldıklarında kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için gerekli bilgi ve eğitimle desteklenmesi.

2. Engeli olan bireyler/sporcuların ihtiyaçlarına yönelik ilk yardım ve ikincil bakım sağlanılabilmesi için eğitim personeli ve antrenörler için bir rehber oluşturmak.

Proje Ortaklık Yapısı: 

Projenin katılımcı kuruluşları, engeli olan bireyler için 2 spor kulübü olan AETOI ve ASO Bresso 4; ilk yardım ve ikincil bakım  alanında yüksek uzmanlığa sahip bir kuruluş olan RTI; engeli olan bireyler için sağlığı geliştirici fiziksel aktivitelerin organizasyonu dahil olmak üzere engeli olan bireyleri desteklemeye odaklanan bir organizasyon olan EBAGEM; yerel düzeyde zindeliği teşvik eden ve bu projenin amaçları için faydalı olabilecek rehabilitasyon merkezleri de dahil olmak üzere çeşitli paydaşlarla güçlü bağlantılara sahip bir kuruluş TREND-PRIMA; ve eğitim ve öğretim programları geliştiren, Erasmus programlarında biraz uzmanlığa sahip olan ve engelli insanlar için birçok etkinlik düzenleyen bir kuruluş olan IEC Avusturya’dan oluşmaktadır. 

Koordinatör Kuruluş: AETOI Thessalonikis (Yunanistan)

Ortak Kuruluşlar:

- Engeli Olan Bireyler ve Aileleri Gelişim Merkezi Derneği (Türkiye)

- ASD Bresso 4 (İtalya)

- Institute TREND-PRIMA (Slovenya)

- Innovative Education Center (Avusturya)

- Rescue Training International (Kıbrıs)

Faaliyetler: 12 aylık proje uygulama süresi boyunca, aşağıda bahsedilen uluslararası ve yerel aktivitelerin uygulanması planlanmaktadır.

- Ortak Çevrimiçi Toplantıları: Proje Kalite & Yönetim Unsurlarının gözetilmesi ve verimli bir uygulama süreci geçirilmesi için düzenli aralıklarla proje ortaklarından temsilcilerin bir araya gelmesi amaçlanmaktadır. İlk toplantı 28 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilmiş olup 22 Kasım 2022 tarihinde bir sonraki toplantı gerçekleştirilecektir. 

- Açılış Toplantısı: 26-27 Eylül 2022 tarihinde Yunanistan’ın Selanik şehrinde gerçekleştirilmiştir. Proje yönetim konuları ele alınmıştır ve RTI tarafından temel ilk yardım eğitiminin verilmesiyle sonlanmıştır. 

- Yerel Yaygınlaştırma Faaliyetleri: 12 ay boyunca her ülkede gerçekleştirilecek olan yerel yaygınlaştırma faaliyetleri ile yerel paydaşların (STK’lar, Spor Kulüpleri, RAM’lar, Okullar vb.) projemiz hakkında bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır. Eylül ve Ekim aylarında küçük gruplarla ile çalışmalarımız başlamıştır.

- Eğitim Kılavuzu Oluşturma Faaliyetleri: Engeli olan bireyler/sporcuların ihtiyaçlarına yönelik ilk yardım ve ikincil bakım sağlanılabilmesi için eğitim personeli ve antrenörler için bir rehber oluşturularak tüm dillere çevrilmesi planlanmaktadır. 

- Ara Değerlendirme Toplantısı: 14-16 Nisan 2023 tarihinde İtalya’nın Milano şehrinde gerçekleştirilmesi planlanan ara değerlendirme toplantısı ile yapılan tüm faaliyetler değerlendirilecek olup yerel spor etkinliklerine katılım sağlanacaktır.

- Final Değerlendirme Toplantısı & Final Konferansı: 2023 Temmuz ayında Yunanistan’ın Selanik şehrinde gerçekleştirilecek olan Final Konferansı ve Nihai Değerlendirme Toplantısı ile projemiz sonuçları yerel ve uluslararası paydaşlarla yaygınlaştırılacak olup 12 aylık uygulama sürecinin değerlendirilmesi yapılacaktır. 

 

 

 

Devam eden projeler